Pressrum

Här hittar du våra kontaktpersoner i mediefrågor.
Välkommen att höra av dig! 

Lokala klubbar

Guvernör och vice guvernör


Lena Mårtensson Stenudd
Guvernör  2018 – 2020
E-post: lena.m.stenudd@gmail.com
Telefon: 0768-33 07 94

Karin Müchler
Vice guvernör och ordförande i medlemskommittén 2018 – 2020
E-post: karin@muchler.se
Telefon:  070-211 21 46 (mobil)

Distriktskommittéer


Ulla-Britt Höjer
Ordförande i Kommittén för stödjande insatser 2018 – 2020
E-post: ulla-britt.hojer@telia.com
Telefon: 070-588 89 67 (mobil)


Ingalena Bjellman
Ordförande i Påverkanskommittén, 2018 – 2020
E-post: ingalena@bjellman.se
Telefon: 070-543 66 01

 Ann Margreth Hellberg
Ordförande i FN-kommittén 2018 – 2020
E-post: amh.zonta@gmail.com

Telefon: 073-367 86 78 (mobil)


Eva Bergknut
Ordförande i Stipendiekommittén 2018 – 2020
E-post: ebergknut@gmail.com
Telefon: 070-655 53 93 (mobil)

Distriktets representant för Zonta International Foundation


Annika Bränström
District Foundation Ambassador D21 (DFA), 2018 – 2020
E-post: annika.branstrom@gmail.com
Telefon: 070-648 06 46(mobil)

Area directors

Zontas Area directors stödjer och samordnar klubbarnas arbete inom sitt geografiska område (area).  Alla Area directors ingår även i distriktsstyrelsen.  

Sabrina Suikki
Area director (AD) Area 01, 2018 – 2020
E-post: sabrina.suikki@gmail.com

Vice AD: Lotta Lind
E-post: lotta@lindskan.se

Norrbottens, Västerbottens, Jämtlands och Västernorrlands län samt Hälsingland.

Eva Wikström
Area director (AD) Area 02, 2018 – 2020
E-post: eva@wikstrom.org

Vice AD: Marika Rindborg
E-post: marika@rindborg.se

Gästrikland samt Dalarnas, Västmanlands, Uppsala, Stockholms och Gotlands län.

Therese Schröder
Area director (AD) Area 03, 2018 – 2020
E-post: therese@tavelmakaren.se

Vice AD: Ann-Christin Widlund
E-post: ann-christin.widlund@telia.com

Värmlands, Västra Götalands län samt Kungsbacka kommun 

Kerstin Ekstrand Christiansson
Area director (AD) Area 04, 2018 – 2020
E-post: kekchr@gmail.com

Vice AD: Margareta Munge
E-post: margareta.munge@kronansapotek.se

Hallands län utom Kungsbacka kommun, Blekinge, Skåne och södra Småland

Eva Hesse Sundin
Area director (AD) Area 05, 2018 – 2020
E-post: evahessa@outlook.com

Vice AD: Maiwy Schultz
E-post: maiwy.schultz@telia.com

Sörmland, Östergötlands och Örebro län samt norra Småland

Daiga Rokpelne
Area director (AD) Area 06, 2018 – 2020
E-post: daiga.rokpelne@valmiera.lv

Vice AD: Baiba Rivza
E-post: baiba.rivza@llu.lv

Lettland (Bauska, Valmiera, Riga, Ogre, Jelgava)